Gdy biegnie do Ciebie obcy pies…

Problem wałęsających się natarczywych, bądź agresywnych psów jest niestety nadal aktualny. Dlatego – jeszcze dla wykorzystania w Kynoparku – stworzyłem poniższe opracowanie do wykorzystania w programach typu „Bezpieczny kontakt z psem”.

Gdy biegnie do Ciebie obcy pies nie możesz wiedzieć jakie ma zamiary. Nie znasz go, nie wiesz co zrobi: czy zatrzyma się i ucieknie, czy tylko oszczeka, czy może jednak zaatakuje i ugryzie. Psy zwykle nie biegną, ani nie podchodzą wprost do psa czy człowieka. Czynią tak tylko w skrajnych przypadkach:

1. gdy chcą jak najszybciej przywitać się z osobą, którą dobrze znają

2. gdy mają zamiar zaatakować lub pokazać swoją siłę, aby wystraszyć intruza

W innych przypadkach psy podchodzą po łuku, co w języku psim sygnalizuje szacunek, brak agresji i ostrożne zainteresowanie.

Jeśli obcy pies podbiega, to oczekuj raczej, że chce Cię wystraszyć. Nie bój się, nie uciekaj, nie próbuj machać rękami i krzyczeć, aby odgonić psa. To go nie zatrzyma, a tylko jeszcze bardziej pobudzi ! Najlepiej zatrzymać się bez ruchu w postawie bezpiecznej. Jeśli zachowasz spokój, to pokażesz psu, że jesteś silny, a wtedy zwykle pies uznaje, że nie ma przewagi i zostawi Cię w spokoju.

Jeśli masz plecak lub tornister, to możesz zasłonić się nim jak tarczą przed psem. Gdyby pies chciał skoczyć na Ciebie i ugryźć, to ugryzie „tarczę”. Film pokazuje jak można to zrobić >>> tarcza

Większość psów, te które chcą jedynie wystraszyć obcego, zwolni w bezpośredniej bliskości Ciebie. Może też zacząć szczekać, aby tak spróbować wystraszyć Cię. Nie wolno w tej sytuacji cofać się, ani uciekać ! Gdy cofniesz się pies poczuje się silniejszy od Ciebie – uciekasz przecież przed nim – i może zaatakować. Nie wolno też iść w kierunku psa, ani krzyczeć na niego czy machać rękami. Może to zrozumieć jako atak z twojej strony i będzie musiał wówczas się bronić zębami, nawet jeśli wcześniej nie miał takich zamiarów. Najlepiej zrobić to co robią psy w podobnej sytuacji: zatrzymać się i swoim bezruchem uspokoić agresywnego psa.

Jeśli w pobliżu jest coś co może chronić nam jedną stronę naszego ciała np. ściana czy drzewo, to należy zrobić NALEŚNIK STOJĄC:

1. stań twarzą blisko przy ścianie\drzewie

2. złącz nogi

3. spleć na karku ręce palcami do wewnątrz

sciana_rece

4. przylgnij do ściany\drzewa

sciana_tyl

5. w myślach licz powoli do 100. W tej pozycji możesz zamknąć oczy

sciana_lewa

6. pamiętaj aby nie ruszać się i spokojnie oddychać, nawet gdy pies obwąchuje Cię lub szturcha nosem

 

Jeśli nie ma nic do czego możesz przylgnąć wówczas stań w pozycji DRZEWO:

1. zatrzymaj się i złącz nogi

2. opuszczone z przodu ręce złącz palcami do wewnątrz

drzewo_rece

3. pochyl głowę i patrz tylko na ręce. Nie patrz na psa ! Nie zamykaj oczu !

drzewo_tulow

4. w myślach licz powoli do 100

drzewo_bok

5. nie ruszaj się nawet gdy pies obwąchuje czy szturcha nosem

 

Jeśli staniesz w pozycji drzewo większość psów obwącha Cię, co najwyżej szturchnie nosem i odejdzie. Jeśli jednak pies jest tak natarczywy, że w pozycji „DRZEWO” możesz upaść, to wówczas POWOLI odwróć się tyłem do psa, przykucnij i połóż się na ziemię przyjmując pozycję „NALEŚNIK„:

1. połóż się na brzuchu czołem dotykając podłoża

2. złącz nogi

3. spleć na karku ręce palcami do wewnątrz

4. przedramionami osłoń uszy i policzki

5. nie ruszaj się nawet gdy pies obwąchuje Cię czy szturcha nosem

We wszystkich pozycjach poczekaj, aż pies uspokoi się, straci zainteresowanie Tobą i odejdzie. Nie ruszaj się dopóki pies jest jeszcze blisko. Kontroluj wzrokiem, ale bez wpatrywania się – najlepiej kątem oka- gdzie znajduje się pies. Pamiętaj, ze szybki ruch może znów pobudzić go do zainteresowania się Tobą. Dlatego poruszaj się i odchodź powoli, dopóki nie upewnisz się, że jesteś już bezpieczny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zajęcia i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz