REKLAMIX

Jak środowisko wpływa na kolory ?

Zaobserwować można, że po pewnym czasie kolory plansz czy folii, a szczególnie wydruków stają się mniej wyraziste, tracą intensywność. W skrajnych przypadkach zmieniają odcień. Przy długiej ekspozycji prawie znikają stając się "cieniami". Winne jest temu działanie otoczenia. Jeśli pominiemy działanie szkodliwej atmosfery zakładów przemysłowych czy zdarzające się czasami "kwaśne deszcze" (pod ich wpływem czasami folia potrafi nawet spłynąć z planszy) to głównym wrogiem kolorów jest słońce. Dokładniej zaś ultrafiolet, który przez dziurę ozonową w większej ilości dociera do powierzchni Ziemi. Im bardziej nasłonecznione miejsce tym większą dawkę ultrafioletu otrzymuje i tym szybciej kolory płowieją\zmieniają odcień. Jest to zjawisko naturalne. Jedyne więc co możemy zrobić to uwzględniać go już na etapie projektowania i doboru materiałów do reklamy.

Kolor biały z czasem może szarzeć lub żółknąć pod wpływem UV - zależy to od rodzaju materiału. Zmiany te są jednak zauważalne dopiero gdy porównamy powierzchnię chronioną przed UV np. zaklejoną folią. Na poniższych zdjęciach widać kuriozalny wręcz przykład takiego wypalenia plastiku, że po zdjęciu folii z numerem mamy wrażenie jakby tworzywo klosza lampy zostało pomalowane (sic!) na żółtokremowy kolor.

wypalenie tworzywa wypalenie tworzywa1

Dlatego przy zmianie treści starych tablic należy uwzględniać konieczność wymiany lub zaklejenia starej powierzchni. Jeśli nie możemy wymienić całego napisu, to dla uzupełnień można spróbować zastosować folię białoszarą \ brudnobiałą np. Oracal 751C kolor 109. Nie będzie aż tak kontrastować ze starymi napisami jak nowa folia biała.

Na plansze kolorowe należy używać materiałów odpornych na UV np. plexi. Folie ploterowe renomowanych firm (rekomenduję ORACAL'a), nawet ekonomiczne, zwykle nie zmieniają kolorów przed upływem okresu gwarancji producenta. Trzeba jednak zwracać uwagę na wymagania Klienta i jeśli chce on aby reklama nie zmieniała się przez okres dłuższy niż 3-4 lata (gwarantowany okres trwałości folii ekonomicznych) należy użyć folii długookresowych.
Uwaga na folie fluorescencyjne. Bardzo szybko tracą kolory na ostrym słońcu np. czerwona folia staje się pomarańczowa, a później nawet żółta. Ich trwałość to ledwie 1 rok (wylewana folia ORACAL 6510), a przy ciągłej pracy w słońcu np. karetki pogotowia ratunkowego, zauważalne odbarwienie może wystąpić nawet po paru miesiącach. Na poniższych zdjęciach napisy na karetce, która podjechała do zmiany oznakowania, były oklejane foliami fluorescencyjnymi krótkookresowymi. Niektóre wyblakły aż do koloru żółtego ! Pas na bokach i z tyłu był wyklejony folią fluorescencyjną długookresową ( karetkową ) co doskonale pokazuje jak ważne jest dobranie odpowiedniego materiału.

blakniecie folii fluor 1 blakniecie folii fluor 1 blakniecie folii fluor 1

Wydruki płowieją dosyć szybko, dlatego należy stosować folie zabezpieczające przed UV (zwróćcie uwagę na stopień zabezpieczenia - są różne), laminaty lub lakiery.

Na UV nie ma rady należy więc uwzględniać jego destrukcyjny wpływ już przy projektowaniu i wyborze materiałów.