REKLAMIX

Jak zapobiegać wybrzuszaniu plansz ?

Wszystkie materiały kurczą się i rozszerzają pod wpływem temperatury. Zjawisko to opisuje parametr zwany rozszerzalnością liniową. Mówi on o ile zmieni się wymiar np. płyty o długości 1 m, jeśli temperatura wzrośnie o 1 stopień. Dla tworzyw sztucznych zwykle jest to ok. 0,07 mm/°C. Niby niedużo jeśli jednak uświadomimy sobie, że latem różnica temperatur między dniem i nocą w miejscu nasłonecznionym sięga 50 °C (a dla ciemnych powierzchni jeszcze więcej) i policzymy o ile zwiększy się nasz 1 metr, to okaże się, że w południe jest on o ok. 3,5 mm dłuższy. Plansza o długości 3 m będzie dłuższa o ok. 1 cm ! A jeśli plansza nie ma litej budowy jak np. pcw twarde tylko zawiera pęcherzyki gazu jak np. pcw spienione, to będzie rozszerzać się jeszcze bardziej. Stąd biorą się garby na planszach reklamowych, które pod cenową presją Klientów wykonywane są z materiałów tańszych.

Niektórzy próbują zablokować rozszerzanie się planszy poprzez użycie dużej ilości elementów mocujących (kołków, nitów, wkrętów) - nie wygląda to ładnie i mimo wszystko nie gwarantuje równej powierzchni planszy. Krawędzie zostaną zablokowane jednak środek wygnie się w balon lub fale, bo materiał gdzieś musi rozrzerzyć się. Zastosowanie sztywniejszego materiału (grubego) zmniejsza falowanie, ale efekty nie są proporcjonalne do kosztów.

Zwykle Klient nie chce płacić za grubszy, sztywniejszy materiał. Jednak wymaga aby wyglądał on ładnie i równo. Czy jest jekieś wyjście z tej sutyacji ? Jak w praktyce minimalizować garby czy falowanie plansz reklamowych ? Czy jest to możliwe ? Tak. Zamiast przeciwstawiać się naturze uznajmy jej wyższość i pozwólmy płycie rozszerzać i kurczyć się. Jeśli plansza będzie dostatecznie sztywna i nie będzie ściskana przez nity czy dokręcone mocno wkręty to sama ułoży się równo i gładko. Aby ułatwić to: robimy większe otwory montażowe, najlepiej w kształcie fasolki, pod wkręty dajemy szerokie podkładki i nie dokręcamy wkrętów na siłę. Plansza w ramce powinna mieć luz na rozszerzanie (powinna być mniejsza).