REKLAMIX

Płyty z PMMA (plexi)

Plexi jest jednym z częściej używanych w reklamie tworzyw sztucznych – inne nazwy to: PMMA (polimetakrylan metylu), pleksa, akryl. Powodem są właściwości fizyczne:


oraz duża różnorodność:

Jak widać z powyższego krótkiego zestawienia plexi oferuje bardzo wiele możliwości w różnorodnych dziedzinach i zastosowaniach. Dodać należy, że chociaż plexi nie posiada atestu żywnościowego jako takiego, to w Unii Europejskiej uznana jest za materiał dopuszczony do kontaktu z żywnością.

Pracując z plexi pamiętać należy, że każdy producent ma inny odcień nawet tego samego koloru, nie jest więc możliwe uzupełnienie brakującego fragmentu kawałkiem innego producenta. Dotyczy to również plexi opal – po podświetleniu plexi różnych producentów zwykle otrzymujemy inny odcień koloru!!!

Standardowe rozmiary arkuszy plexi:

Grubości od 1,5 mm do 25 mm – w zależności od typu plexi i producenta zakres ten zwykle bywa węższy. Dlatego należy sprawdzać dostępność konkretnej grubości np. plexi opal jest dostępna zwykle od 2 mm do 5 mm, bezbarwna grubsza niż 10 mm – zwykle tylko wylewana, kolory: standard to 3 mm oraz 5 mm – z innymi zwykle jest problem itd. itp.

Plexi przeźroczysta najczęściej stosowana jest zamiast szkła oraz na prezentery i stojaczki. Do grawerowania i obróbki termicznej lepsza jest plexi wylewana. Przy stosowaniu plexi zamiast szyby, należy pamiętać, że jej powierzchnia zwykle nie jest tak odporna na zarysowania jak szkło.

Plexi opal najczęściej używana jako czoło (ekran rozpraszający) w kasetonach podświetlanych. Występuje w różnych wariantach przepuszczalności światła. Obecnie mozna spotkać specjalną wersję do podświetlenia LEDowego. Przy wymianie czoła starego kasetonu należy pamiętać, że z upływem czasu plexi staje się coraz bardziej krucha w związku z czym wzrasta niebezpieczeństwo pęknięcia przy demontażu, szczególnie kasetonów puszkowych i wytłoczek. Dodatkowo powierzchnia plexi może nieznacznie żółknąć co będzie widać dopiero po usunięciu starych napisów. Dlatego przy wymianie tylko jednej części kasetonu należy uprzedzić o tym Klienta, bądź wymienić całość.

Plexi kolorowa najczęściej stosowana jest na tabliczki, elementy ozdobne i wykończeniowe, breloki itd. Przy stosowaniu na zewnątrz należy pamiętać, że dopuszczalna jest nieznaczna zmiana koloru pod wpływem czynników atmosferycznych – zwykle do 5% w okresie do 10 lat – dlatego trudno jest dobrać kolor nowej plexi do już istniejącej. Nawet jeśli użyjemy plexi tego samego producenta różnica zwykle jest widoczna, o czym należy uprzedzić Klienta.

Plexi lustro (srebrne, złote lub brązowe) ma warstwę odbijającą od spodu. Z jednej strony jest to zaletą, ponieważ jest chroniona przed uszkodzeniem przez zewnętrzną bezbarwną płytę, z drugiej jednak ogranicza możliwości montażu, ponieważ klej lub taśma mocująca może wejść w reakcję i „odparzyć” warstwę lustrzaną.

Plexi kleimy dedykowanymi klejami. Zwykle zawierają one rozpuszczalnik, który najpierw rozmiękcza powierzchnię materiału umożliwiając połączenie się z nim bazy kleju, a następnie odparowuje umożliwiając utwardzenie połączenia. Przykładem jest klej Acrifix 116. Tego rodzaju kleje nie są dedykowane do wypełniania większych spoin oraz klejenia płaszczyzn. W takich zastosowaniach lepiej sprawdzą się kleje polimeryzujące pod wpływem światła np. Acrifix 192.

Plexi nie lubi kontaktu z alkoholami, które często są składnikiem środków czyszczących czy myjących. Przy kontakcie z alkoholami w plexi mogą powstać mikropęknięcia. Szczególnie narażona jest plexi naprężona np. gięta lub tłoczona termicznie, a nawet arkusz jedynie wygiętym w łuk.