REKLAMIX

Co to jest folia magnetyczna?

Syntetyczna guma z zatopionym w niej ferromagnetycznym proszkiem tworzy elastyczny, płaski magnes zwany folią magnetyczną. Charakteryzuje się ona dużą elastycznością i odpornością na korozję. Może być wyginana i rolowana bez straty własności magnetycznych. Jest doskonałym nośnikiem (podkładem) dla reklamy wizualnej na metalowych powierzchniach gdy wymagane jest szybkie i łatwe nakładanie oraz usuwanie\wymiana treści. Naklejki, notesy, kalendarzyki i gadżety reklamowe na lodówkach, cenniki, pomoce dydaktyczne, tymczasowe reklamy na pojazdach to tylko niektóre obszary zastosowania folii magnetycznych.
Standardowo jest ciemnobrązowa. Jej powierzchnia może być uszlachetniona (laminowana) foliami kolorowymi, zadrukowanymi lub białą do druku. Daje się ciąć nożyczkani lub nożem (skalpelem). Cieńsze folie łatwo jest sztancować bez konieczności dodatkowej obróbki krawędzi dzięki czemu naklejki magnetyczne mogą mieć różnorodne kształty np. kontur sylwetki czy zwierzęcia.
Parametry techniczne folii magnetycznej (na przykładzie marki Magnaflex):
* typ magnesowania: anizotropowe, wielopolowe, jednostronne, bez "dziur"
* grubość: 0,4; 0;5; 0,6; 0,7; 0,85; 1,5; 2 mm +\- 0,04 mm
* temperatura stosowania: od -40 °C do + 71 °C
* kurczliwość mierzona w temperaturze 70 °C po 7 dniach:
- podłużna 1,5 %
- poprzeczna 0,4%
* twardość: Shore D60

Jak użytkować folię magnetyczną?

Oklejanie:

Przy oklejaniu folii magnetycznej pamiętać należy, że namagnesowana jest ona tylko z jednej strony. Zwykle jest to wewnętrzna strona folii nawiniętej na rolce. Przed oklejaniem najlepiej jest sprawdzić która strona przyciąga metal. Strona słabo namagnesowana musi zostać oklejona aby naklejka trzymała się metalu. Niektóre wykonania folii magnetycznej mają warstwę pcv (przeźroczystą błyszczącą) dodatkowo chroniącą stronę namagnesowaną co ułatwia rozpoznanie strony namagnesowanej.

Składowanie folii\naklejek:

- folię nieoklejoną przechowujemy w rolach na tubach o średnicy nie mniejszej niż 8 cm
- mniejsze formatki najlepiej na płasko. Nie składać ze sobą powierzchni magnetycznych!
- jeśli nie można przechowywać na płasko to większe formaty oklejonej folii przechowujemy w rolach o średnicy tuby nie mniejszej niż 20 cm.

Eksploatacja na zewnątrz:

* ogólna zasada mówi, że należy nie rzadziej niż 1 raz w tygodniu folię zdjąć aby przetrzeć\wyczyścić warstwę magnetyczną z brudu i kondensującej się pary wodnej. Czyścić należy dokładnie i wytrzeć do sucha.
Nie używać rozpuszczalników!
* należy jednak zwrócić uwagę na dopuszczalne temperatury pracy folii. Szczególnie latem: przegrzana i długo nie zdejmowana folia może zwulkanizować się z podłożem! Dlatego gorącym latem folię magnetyczną zaleca się zdejmować i czyścić jeśli nie codziennie to nie rzadziej niż co 2 dni.

Eksploatacja na pojeździe:

* zaleca się codziennie czyścić powierzchnie folii i lakieru samochodu. Nie wolno używać rozpuszczalników bo folia może przykleić się do lakieru!
* drobiny piachu mogą działać jak papier ścierny i zmatowić powierzchnię lakieru. Dlatego czyścić należy dokładnie i wytrzeć do sucha zarówno folię jak i lakier;
* w wysokich temperaturach niezdejmowana folia może zwulkanizować się z lakierem;
* w niskich temperaturach folia traci elastyczność, sztywnieje i łatwo pęka. Dlatego zimą przy nakładaniu na obłe powierzchnie zalecane jest przechowywanie folii w cieple i szybkie nałożenie aby nie wystygła i dopasowała się do obłości;
* zimą chemia z powierzchni drogi może zareagować z lakierem i spowodowac wżery jeśli nie będzie usuwana z folii magnetycznej i lakieru samochodu pod nią.